جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 63856
  تاریخ انتشار : 8 آذر 1393 14:51
  تعداد بازدید : 923

  نخستین نشست بررسی ابعاد منع خشونت علیه زنان برگزار شد

  نخستین نشست بررسی ابعاد منع خشونت علیه زنان از دیدگاه فقه و حقوق توسط کارگروه حقوق و کارگروه تعمیق باورهای دینی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهور برگزار شد.

  به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری فارس، نخستین نشست بررسی ابعاد منع خشونت علیه زنان از دیدگاه فقه و حقوق توسط کارگروه حقوق معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری و با همکاری کارگروه تعمیق باورهای دینی این معاونت برگزار شد.

  مرجان سهرابی در خصوص برگزاری این نشست به خبرنگار جامعه فارس گفت: این نشست که در آستانه روز جهانی نفی خشونت علیه زنان برگزار شده است با توجه به حوادث تلخ خشونت بار اخیر از جمله اسیدپاشی های استان اصفهان از سوی معاونت زنان ریاست جمهوری برگزار شد تا با بررسی مسئله خشونت علیه زنان در ابعاد مختلف و تأکید بر رویکرد دین رحمانی اسلام نسبت به زنان و نفی هرگونه خشونت در هر شکل و نوع از دیدگاه اسلام و جمهوری اسلامی ایران علیه زنان پرداخته شود.

  وی افزود: این نشست که با رویکرد تولید محتوای تخصصی در حوزه دین و قانون و گفتمان متخصصان این حوزه برگزار شد با تبیین شرایط و طرح موضوعات تخصصی مطرح در این زمینه به پرسش های حاضران شرکت کننده در نشست نیز پاسخ داد.

  سهرابی ادامه داد: با استفاده از پتانسیل مجموعه علمی و قانونی متخصصان تلاش و تبیین ضرورت سعی هرچه بیشتر قوای قانون گذاری در راستای هدف استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان که مورد تأکید مقام معظم رهبری و اسناد چشم انداز و برنامه توسعه قانون اساسی است، دارد.

  دبیر کارگروه تخصصی حقوق معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری اظهار داشت: این سلسله نشست های تخصصی به بررسی ضرورت ها، آسیب ها و خلاءهای قانونی درحوزه زنان و خانواده به صورت مستمر ادامه خواهد داشت و سعی دارد مقدمات علمی و تخصصی تدوین قانون برنامه ششم توسعه با نگاه علمی و کارشناسی جامع را فراهم کند.

  به گزارش فارس در این نشست آیت الله موسوی بجنوردی و آیینه وند رئیس پژوهشگاه علوم انسانی به تبیین موضوع خشونت علیه زنان از دیدگاه فقهی و تاریخی پرداختند و در ادامه اسفنانی سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی و هما داودی رئیس کانون وکلای دادگستری البرز به تبیین ابعاد حقوقی و قانونی منع خشونت علیه زنان پرداختند.

  در این نشست اسفنانی با اشاره به انواع خشونت گفت: دشنام دادن، بداخلاقی، بی احترامی و تحقیر هر کدام به نوعی خشونت محسوب می شود که هر کدام از این موارد آثاری را نیز برجای می گذارد.

  وی همچنین ندادن خرجی و نفقه و سواستفاده مالی از زن را خشونت اقتصادی دانست و گفت: تمام این انواع خشونت ها که برعلیه زنان استفاده می شود شاید ظاهر خشونت آمیزی نداشته باشد اما هم اکنون به عنوان مصداق خشونت از آنها یاد می شود.

  سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس ادامه داد: هر عملی که باعث آزار روحی و روانی شود خشونت است و حتی ممانعت از حجاب و کار و تحقیر شخصیت نیز مصداق هایی از خشونت است که در برخی از شبکه های ماهواره ای شاهد ترویج آنها هستیم.

  اسفنانی ادامه داد: یافته هایی نشان می دهد که با افزایش سن زوجین آمار خشونت ها بالا می رود و خشونت در میان مردانی که تحصیلات لیسانس و بالاتر دارند کمتر و در مردانی که تحصیلات شان پایین تر است بیشتر مشاهده می شود.

  وی همچنین به سونامی فروپاشی خانواده در انگلستان اشاره کرد و گفت: بیش از یک میلیون فرزند بدون پدر در انگلستان زندگی می کنند.

  وی گفت: در کشور ما خشونت و همسر آزاری بیشتر در روستاها دیده شده است چرا به حقوق خودشان آگاهی ندارند یا برای حفظ خانواده و ترس از بی آبرویی تمام آزارها و اذیت ها را تحمل می کنند.

  در ادامه این نشست هما داودی با بیان اینکه نگاه اسلام به زن نگاه ارزشمندی است، گفت: مجریانی که اجرای قانون را برعهده دارند باید خشونت را جزو مسائل اصلی خود قرار دهند و با شناخت مسائل زنان و مسئله سنجی و کاویدن ابعاد آن این ضرورت مهم را مورد توجه خود قرار دهند.

  وی به نقص و خلاء قانونی در مورد جرم اسیدپاشی اشاره کرد و گفت: قواعد ما در مورد اسیدپاشی قواعد پراکنده ای هستند و ما هنوز قانون دقیقی در این زمینه نداریم. کشف سریع جرایم امنیت خاطر را برای شهروندان فراهم می آورد و بعد باید شهروندان شاهد اجرای سریع و قاطع مجازات مجرم باشند.

  داودی همچنین مهریه و طلاق را ابزارهای موازنه قدرت را در دست زنان و مردان دانست و گفت: حق طلاق و حق مهریه در بسیاری از دعواهای خانوادگی باعث از هم پاشیدگی بنیان خانواده شده است و باید قانون گذاران تلاش کنند تا مهریه و طلاق به جایگاه اصلی خود بازگردد.

  وی همچنین با بیان اینکه برخی از جرایم تنها در کانون خانواده اتفاق می افتد، اظهار داشت: قانون گذار باید این قوانین را پیش بینی کند به عنوان مثال ضرب و جرحی که مرد نسبت به زن دارد باید مجازاتش بیشتر از بقیه باشد.

  داودی اظهار داشت: بیکاری ناموجه مرد یکی از مواردی است که اصلاً در قانون به آن پرداخته نشده است در صورتی که می تواند باعث ایجاد اختلاف های زیادی در خانواده ها شود و باید این خلاء ها در قانون برطرف شود.

  رئیس کانون وکلای دادگستری البرز ادامه داد: چرا دیه زن باید نصف دیه مرد باشد در حالی که این موضوع مستند به نص نیست و همچنین در مواردی که طلاق به سلامت روانی خانواده و فرزندان لطمه وارد می کند باید این طلاق به تأخیر بیفتد اما در اینجا ما شاهد خشونت ساختاری هستیم چرا که در قانون آمده است که مرد هر وقت بخواهد می تواند زن را طلاق دهد و این نوع موارد به خشونت دامن می زند.

  داودی افزود: در برخی موارد نیز زنان خودشان می توانند آسیب ها را کاهش دهند به عنوان مثال خانمی که ساعت 12 شب تنها بیرون می آید باید این پیش بینی را بکند که ممکن است در معرض خشونت های زیادی قرار بگیرد.

  در این نشست همچنین آیت الله موسوی بجنوردی گفت: احکامی که خشونت بار هستند را نمی توان حکم اسلام دانست در جاهلیت نسبت هایی به زنان داده می شد که به دلیل طرز تفکر مردم آن زمان بود چرا که در آن زمان ارزش را به شرکت در جنگ و یا فعالیت اقتصادی می دانستند و چون زنان در این حوزه شرکت نداشتند پذیرفته شده نبود.

  وی افزود: اسلام مقام زن را بالا برد و این ظلم به اسلام است که گفته می شود اسلام برای زنان تبعیض قائل شده است. اسلام عین عدالت اجتماعی است و اگر حرفی مبنی بر تبعیض میان زنان و مردان زده می شود از روی ناآگاهی است.

  آیت الله بجنوردی اظهار داشت: اگر سهم مرد از ارث دو برابر سهم زن است به این دلیل است که زن در زندگی مسئولیت اقتصادی ندارد و این مرد است که باید نفقه بپردازد و طبیعی است که در این شرایط باید به او بیشتر داده شود.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360383209
اکنون :
33