جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 63828
  تاریخ انتشار : 8 آذر 1393 13:28
  تعداد بازدید : 736

  انتقاد شدید سازمان ملل از نقض حقوق بشر و تبعیض نژادی در آمریکا

  سازمان ملل در گزارشی ضمن محکوم کردن آمریکا به خاطر نقض معاهده بین المللی مقابله با شکنجه، از واشنگتن به خاطر اقدامات خشونت آمیز پلیس، بازجویی های نظامی و پروتکل های مجازات اعدام به شدت انتقاد کرد.
  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری راشاتودی، این گزارش که توسط کمیته مقابله با شکنجه سازمان ملل منتشر شده، ضمن مطرح کردن مساله استفاده بیش از حد از زور از سوی مجریان قانون، ماموران پلیس آمریکا را به نژادپرستی متهم کرد.

  این گزارش چند روز پس از صدور حکم تبرئه برای افسر پلیس سفیدپوستی که مایکل براون، یک نوجوان سیاه پوست غیرمسلح را در شهر فرگوسن به قتل رساند، منتشر شد. حکم این هیات منصفه دادگاه میسوری موجب موجی از اعتراضات سراسری شد.

  دیده بان حقوق بشر سازمان ملل نسبت به تیراندازی های مکرر افسران پلیس یا تعقیب کشنده سیاه پوستان غیرمسلح در آمریکا ابراز نگرانی کرد.

  اگرچه این گزارش خصوصاً به رویدادهای شهر فرگوسن اشاره نکرده اما والدین مایکل براون اوایل ماه جاری میلادی با این کمیته دیدار کرده و درباره پرونده پسرشان در ژنو مذاکره کردند.

  این کمیته 10 نفره که مرتباً سوابق 156 کشور امضاکننده کنوانسیون مقابله با شکنجه، یک معاهده بین المللی غیرالزام آور حقوق بشری را بررسی می کند، نسبت به اقدامات نژادپرستانه پلیس و ماموران اداره مهاجرت و افزایش نظامی کردن فعالیت های پلیس آمریکا ابراز نگرانی کرده است.

  یکی از اعضای این کمیته در کنفرانسی خبری در ژنو گفت: ما توصیه می کنیم که تمامی موارد اقدامات خشونت آمیز و خصمانه پلیس و استفاده بیش از حد از زور توسط مجریان قانون آمریکا از سوی یک مکانیسم مستقل به صورت موثر، بی طرفانه و فوری مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد.

  فعالان آمریکا از این گزارش به عنوان درخواستی برای وارد عمل شدن دولت فدرال استقبال کردند.

  جمیل داکوار از «اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا» گفت: این گزارش به همراه اعتراضات مردم آمریکا در سراسر کشور، زنگ هشداری برای پلیس است که فکر می کند می تواند بدون مجازات هر کار که می خواهد انجام دهد.

  این کمیته ضمن درخواست برای تصویب قوانین سفت و سخت تر برای ممنوعیت و تعریف شکنجه، از واشنگتن خواست تا مجدداً رفتار با زندانیان گوانتانامو را مورد ارزیابی قرار دهد.

  آلسیو برونی، عضو ایتالیایی کمیته ی ضد شکنجه ی سازمان ملل متحد در کنفرانسی خبری پیرامون موضوع خشونت های پلیس آمریکا علیه سیاه پوستان گفت: پلیس آمریکا بیش از حد به زور و خشونت متوسل شده است. در این رابطه وی بویژه به خشونت های پلیس آمریکا علیه آمریکایی های آفریقایی تبار و تیراندازی های ماموران پلیس به افراد سیاه پوست غیر مسلح اشاره و خاطرنشان کرد که این موضوع کمیته ضد شکنجه را نگران کرده است.

  آلسیو برونی در ادامه ی کنفرانس مطبوعاتی خود توصیه کرد که بایستی سریع و بی طرفانه به موارد مربوط به اعمال خشونت پلیس رسیدگی کرد.

  این گزارش همچنین آمریکا را به حفظ یک سیستم پنهان کاری شدید در مورد زندانیان مهم که ادعاهای شکنجه شدنشان را خارج از دسترس عموم حفظ می کند، متهم کرد.

  یکی از اعضای این کمیته گفت: مسائل مختلفی در حوزه های متفاوت وجود دارد که آمریکا باید برای اجرای کامل این کنوانسیون آنها را تغییر دهد.

  این کمیته همچنین اعلام کرده است، هیات های سطح بالایی از مقامات آمریکایی به ژنو آمده بودند تا از وضعیت آمریکا دفاع کنند ولی نتوانستند اعمال خشونت آمیز پلیس این کشور را توجیه کنند.

  کمیته ضد شکنجه سازمان ملل متحد به صورت دوره ای وضعیت ۱۵۶ کشور را که کنوانسیون ضد شکنجه سازمان ملل را تصویب کرده اند، بررسی می کند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360593555
اکنون :
59