جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 63819
  تاریخ انتشار : 8 آذر 1393 13:1
  تعداد بازدید : 587

  سازمان ملل انتشار گزارش شکنجه های سیا را خواستار شد

  یک گروه متشکل از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از رییس جمهور آمریکا خواستند تا گزارش مربوط به شکنجه سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) را منتشر کند.
  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شش کارشناس حقوق بشر سازمان ملل در نامه ای به باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از وی خواستند تا گزارش کامل شکنجه های سازمان سیا را منتشر کند.

  این کارشناسان از دولت آمریکا خواستند تا به استانداردهای حقوق بشر عمل و دیگر کشورهای دنیا را به این کار ملزم کند.

  این کارشناسان حقوق بشر در نامه خود آورده اند: آمریکا به عنوان کشوری که می گوید به پیشرفت در زمینه اجرای قانون احترام می گذارد و از دیگر کشورها می خواهد که مسئولیت پذیری و شفاف سازی داشته باشند، باید به استانداردهای حقوق بشر عمل کند.

  در ادامه این نامه آمده است قربانیان شکنجه و مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان در صورتی که آمریکا از شفاف سازی حمایت کند خرسند خواهند شد، اما از طرف دیگر اگر این کشور به تبعیت از خواسته های سیا برای محرمانه نگه داشتن این مسئله ادامه دهد به دیگر کشورها اجازه می دهد تا از این بهانه برای ادامه روند غلط خود سوء استفاده کنند.

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی سازمان ملل کمیته انتخابی مجلس سنای آمریکا در اوایل سال 2009 جمع آوری گزارش در خصوص عملکرد سازمان سیا و اتهامات شکنجه آن را آغاز کرد که چهار سال به طول انجامید. سپس قرار شد این گزارش به طور رسمی در آوریل سال 2014 منتشر شود، اما تاکنون به دلیل درخواست سیا برای محرمانه نگه داشتن گزارش مذکور تاکنون علنی نشده است.

  کارشناسان سازمان ملل در ادامه این نامه تاکید کردند: آقای اوباما باید با انتشار این گزارش به عموم مردم اجازه دهد که از حقایق مطلع شوند و عدالت را برای قربانیان و خانواده های آن ها اجرا کند.

  آن ها همچنین یادآور شدند که تمام اعضای کنوانسیون مبارزه با شکنجه سازمان ملل وظیفه دارند که به طور عادلانه و مناسب به گزارشات مربوط به شکنجه رسیدگی و عاملان آن را مجازات کنند و همچنین رسیدگی های لازم را به قربانیان ارائه دهند.

  همچنین در ادامه این نامه تاکید شده است: حفظ و ادامه امنیت تنها بر اساس حقیقت و نه مخفی نگه داشتن آن ممکن است و ما امیدواریم رئیس جمهور کشوری که خود به تعیین پیش نویس کنوانسیون منع شکنجه کمک کرده است ماهیت این تصمیم کشورش را به رسمیت بشناسد و از کسانی که می خواهند در آمریکا و دیگر نقاط جهان حقایق را فاش کنند و به استفاده از شکنجه پایان دهند، حمایت کند.

  این گروه که از شش کارشناس برجسته حقوق بشر تشکیل شده و بزرگترین هیات کارشناسان مستقل سازمان ملل محسوب می شود از باراک اوباما خواست تا تصمیم خود مبنی بر محرمانه نگه داشتن اسناد مربوط به عملکرد سیا که متهم به شکنجه زندانیان است را مورد بازبینی قرار دهد و به مسئله شکنجه و دیگر موارد نقض حقوق بشر که تحت عنوان برنامه های سیا انجام می شود شامل بازداشت و حبس مخفیانه و خودسرانه و ناپدید شدن های اجباری در سراسر جهان رسیدگی کند.

  این گروه متشکل است از گزارشگر ویژه شکنجه و دیگر اعمال و مجازات های شکنجه و غیرانسانی، گزارشگر ویژه حمایت و اجرای حق آزادی بیان و عقیده، گزارشگر ویژه اعدام های خودسرانه و غیرقانونی، گزارشگر ویژه ناپدید شدن های اجباری و ... .

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360593555
اکنون :
59