جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 63818
  تاریخ انتشار : 8 آذر 1393 12:57
  تعداد بازدید : 696

  با امضای تفاهم‌نامه بین کانون سردفتران و کمیته امداد

  معافیت اقشار آسیب پذیر از پرداخت حق التحریر اسناد رسمی تمدید شد

  کانون سردفتران و دفتریاران و کمیته امداد امام خمینی (ره) در راستای حمایت از اقشار آسیب پذیر کشور تفاهم نامه خود مبنی بر معافیت خانواده های آسیب پذیر تحت پوشش کمیته امداد از پرداخت حق التحریر اسناد رسمی را تمدید کردند.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدرضادشتی اردکانی طی سخنانی در مراسم امضای این تفاهم نامه ضمن تبریک سالروز تشکیل بسیج مستضعفین، سیاست قوه قضاییه را حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه دانست و افزود: معاونت حقوقی و امور مجلس کمیته امداد یکی از فعال ترین معاونت هایی است که در راستای حمایت از اقشار آسیب پذیر این کشور گام بر می دارد.

  وی با تاکید بر اینکه سند رسمی جایگاه وی‍ژه ای در کشور های مختلف دنیا به خصوص کشور ما دارد، گفت: با گذشت دو سال از امضای این تفاهم نامه بالغ بر 8 میلیارد تومان سند رسمی برای اقشار آسیب پذیر کشور تنظیم کرده ایم.

  رییس کانون سردفتران با بیان اینکه اکثر پرونده های حقوقی در قوه قضاییه، پرونده های املاک است، افزود: به دلیل ناآگاهی مردم، از ثبت و ضبط اموال و املاک خود به صورت رسمی و گرایش به سمت اسناد عادی وارد پروسه دادگاه ها می شوند.

  وی با بیان اینکه در سبد خانوار همه چیز جز بحث سند مالکیت املاک و اموال تعیین شده است، گفت: اقشار آسیب پذیر به زیرزمین های شهری با متراژ 40-50 متری به تنظیم سند عادی برای خرید و فروش اکتفا می کنند و در اکثر مواقع به مشکل بر می خورند که متعاقب آن وکلا و افراد حقوقی به دنبال پرونده ها در محاکم دادگستری هستند.

  به گفته دشتی اردکانی، برای جلوگیری از این ضرر و زیان های مالی و زمانی، هماهنگی های لازم بین دفاتر اسناد رسمی صورت گرفته است که اسناد مردم و کمیته امداد امام خمینی بدون دریافت هزینه حق التحریر تنظیم شوند تا احیانا اسناد و املاکشان دچار مشکل نشود.

  منصور قمشه معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز با بیان اینکه در راستای معاضدت حقوقی خانواده های تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی، با همکاری کانون سردفتران و دفتریاران تسهیلات وی‍ژه ای فراهم شده است، گفت: دو سال پیش، تفاهم نامه ای فی مابین کانون سردفتران و دفتریاران و کمیته امداد امام خمینی (ره) به امضا رسید که مورد استقبال دفاتر کانون قرار گرفت. هرچند در ابتدا از جانب دستگاه های ذیربط و حوزه های مرتبط استقبال چندانی از آن نشد؛ اما با هدایت و درایتی که کانون سردفتران و دفتریاران در استان های مختلف داشتند مورد استقبال واقع شد؛ به گونه ای که این تفاهم نامه موجب ایجاد تفاهم نامه هایی بین طرفین شد.

  وی با بیان اینکه مدت زمان اجرای این تفاهم نامه به پایان رسیده بود، گفت: طی مذاکراتی که با رئیس کانون سردفتران و دفتریاران صورت گرفت، مدت زمان این تفاهم نامه یک سال دیگر تمدید شد تا بتوانیم با استفاده از این ظرفیت ها و تسهیلات، مشکلات قضایی و حقوقی این خانواده ها را مرتفع کنیم.

  حسین انواری سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره)، نیز با اشاره به اینکه سریال «برابر اصل»، در زمینه آگاه سازی به صورت غیرمستقیم به افکار عمومی نقش مثبتی داشته است، گفت: حوزه قضایی در زمینه سرمایه گذاری در جهت حفظ اتحاد ملی، انسجام و همبستگی مردمی نقش پررنگی دارد؛ زیرا بازدارنده اختلاف است.

  وی افزود: دفاتر اسناد رسمی حقوق بگیر دولت نیستند و از جایی که مراوداتشان با ارباب رجوع زیاد است، از سلامت کامل برخوردار هستند و با توجه به اعتماد و اتکا به نفس و انضباط مراقبند تا لطمه ای وارد نشود.

  به گزارش ایسنا، در ادامه این جلسه قاضی زاده مدیرکل حقوقی و امور املاک کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز گفت: یکی از مسائل ضرورت تفاهم نامه، جلوگیری از اطاله دادرسی و پیشگیری از جرایم ثبتی بوده است که با کمک کانون سردفتران و دفتریاران موجب کاهش مراجعه مددجویان به مراجع قضایی بوده ایم.

  محمد عظیمیان، عضو هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران نیز در این باره اظهار کرد: این تفاهم نامه ضمن اینکه موجب معافیت مالی و تنظیم سند بدون اخذ حق التحریر می شود این ظرفیت را دارد که دفاتر اسناد رسمی می توانند مشاوران بسیار خوبی برای مددجویان باشند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360383209
اکنون :
22