جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 63559
  تاریخ انتشار : 4 آذر 1393 9:21
  تعداد بازدید : 426

  معاون حقوقی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام:

  روسای قوه قضاییه از پتانسیل وزیر دادگستری کمتر استفاده می کنند

  معاون حقوقی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به طرح افزایش اختیارات وزیر دادگستری، گفت: اینکه برخی از اختیارات به وزیر تفویض شود بهترین راهکار است؛ زیرا در حال حاضر عملا روسای قوه قضاییه از پتانسیل وزیر دادگستری کمتر استفاده می کنند و این یک اشکال جدی است.

  حسین میرمحمد صادقی در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این باره گفت: اینکه برخی از سازمان ها وابسته به قوه قضاییه باشد خود یک نکته مثبت است. نهادهایی مانند سازمان زندان ها قبل از انقلاب زیر نظر شهربانی و وزارت کشور بود ولی باید گفت این که سازمان زندان ها زیر مجموعه قوه قضاییه باشد هم از جهت حقوق زندانیان و هم از جهت موازین حقوق بشر بهتر است.

  وی با بیان این که این امر در مورد سازمان ثبت نیز صادق است، افزود: در حال حاضر بهترین راه همین است که برخی از وظایف که در محدوده قوه قضاییه است و این ها در اختیار معاونین است به وزارت دادگستری واگذار شود. مثلا تهیه و دفاع از لوایح قضایی در اختیار معاونت حقوقی قوه قضاییه است حال آنکه ما نیازی به معاونت حقوقی نداریم و همین کار را می شود در حوزه اختیارات وزیر دادگستری تعریف کرد و این امر درباره معاضدت های قضایی و ارتباطات بین المللی نیز به همین ترتیب است.

  این استاد دانشگاه گفت: کاری که خود قانون اساسی اجازه می دهد نیز همین است که اختیارات اداری مالی به وزیر دادگستری تفویض شود که البته آخرین بار این کار در زمان آقای یزدی اتفاق افتاد و روسای بعدی قوه قضاییه این کار را نکردند.

  وی گفت: به نظر من این خوب است که بار رئیس قوه قضاییه سبک شود و این موارد را تفویض کند تا وزیر دادگستری آنها را انجام دهد و به این ترتیب از پتانسیل وزیر دادگستری استفاده می شود به جهت این که برخی از مسائل حوزه قوه قضاییه، در وزارت دادگستری انجام می شود.

  میرمحمدصادقی گفت: مناسب نمی دانم که برخی از سازمان ها زیر مجموعه ی وزارت دادگستری بیایند ولی این که برخی از اختیارات به وزیر تفویض شود بهترین راهکار است؛ زیرا در حال حاضر عملا روسای قوه قضاییه از پتانسیل وزیر دادگستری کمتر استفاده می کنند و این یک اشکال جدی است.

  وی در پاسخ به این سوال که آیا طبق طرح مذکور کانون وکلا زیر مجموعه وزارت دادگستری قرار می گیرد یا خیر؟ گفت: خیر. یک لایحه جامع وکالت وجود دارد که در آنجا بحث این است که جامعه وکالت سر و سامان پیدا کند یعنی بنا نیست کانون وکلا زیر مجموعه وزارت دادگستری باشد بلکه بنا است دستگاه قضایی نسبت به آن نظارتی انجام دهد که البته نظرات موافق و مخالف نسبت به این لایحه وجود دارد.

  معاون حقوقی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزود: کانون وکلا نمی تواند زیر مجموعه ی وزارت دادگستری باشد زیرا بالاخره استقلال کانون وکلا باید حفظ شود. نظارت هم ربطی به وزارت دادگستری ندارد بلکه باید از سوی کل قوه قضاییه اعمال شود.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360383209
اکنون :
73