جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 63558
  تاریخ انتشار : 4 آذر 1393 9:14
  تعداد بازدید : 491

  در واکنش به اخراج پناهندگان سوری؛

  دیده بان حقوق بشر اردن را به نقض قوانین بین المللی متهم کرد

  پس از مهاجرت اجباری پناهندگان سوری از اردن به کشورشان، دیده بان حقوق بشر مسئولان اردن را به زیر پا گذاشتن تعهدات بین المللی متهم کرد، این در حالی است که سخنگوی دولت اردن این مساله را تکذیب می کند.
  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آناتولی، دیده بان حقوق بشر در گزارشی با این عنوان "اردن: پناهندگان ضعیف را اجبارا به سوریه بازگرداند"، نوشت: مسئولان اردنی با زیر پا گذاشتن تعهدات بین المللی خود به صورت اجباری پناهندگان سوریه را به کشورشان کوچ داده اند. در میان این مهاجران افراد مجروح و کودکان بدون سرپرست هم وجود دارند.

  این سازمان در گزارش خود مهاجرت پناهندگان را نقض اصل عدم کوچ اجباری در قوانین بین المللی دانست.

  براساس این اصل دولت ها از بازگرداندن افراد به مکان هایی که جهان یا آزادی شان را به خطر می اندازد منع شده اند.

  در این گزارش تصریح شده که مهاجران یک گروه 12 نفره سوری بودند که برای درمان به مرکزی در شمال اردن مراجعه کرده بودند. همچنین در میان مهاجران چهار پناهنده از جمله سه کودک حضور داشتند که نیروهای مرزی اردن در نزدیکی مرز سوریه آن ها را متوقف کرده بودند.

  در واکنش به اظهارات برخی از مهاجران مبنی بر تیراندازی گشتی های مرزی به طرف آن ها و تخلیه مرکز درمانی دارالکرامه در شهر رمثا، سخنگوی دولت اردن به دیده بان حقوق بشر گفت: مسئولان اردن یکی از مراکز درمانی را تعطیل کردند که از سوی وزارت بهداشت مجوز نداشت و سوری های عضو کادر درمانی این مرکز جواز انجام کار در اردن نداشتند.

  سخنگوی دولت اردن با رد ادعای اخراج پناهندگان سوری از این کشور گفت: این پناهندگان برای دریافت درمان مناسب از سوی پزشکان به بیمارستان های دیگری منتقل شده اند.

  وی توضیحات بیشتری درباره مکان بیمارستان ها ارائه نکرد.

  دیده بان حقوق بشر از اردن خواست فورا روند بازگشت همه پناهندگان اخراجی که مایل هستند دوباره به اردن بیایند و همچنین کودکانی که مایلند همراه با خانواده هایشان باشند را تسهیل کند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360593555
اکنون :
7