جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 63556
  تاریخ انتشار : 4 آذر 1393 8:57
  تعداد بازدید : 904

  رییس کانون وکلای البرز:

  حقوق باید انسان محور باشد

  رییس کانون وکلای البرز با بیان اینکه من طرفدار حقوق زن نیستم همان طور که طرفدار حقوق مرد هم نبوده ام گفت: حقوق باید انسان محور باشد.
  به گزارش ایسنا، هما داودی که در نشست منع خشونت علیه زنان صحبت می کرد گفت: علاوه بر خشونت هایی که در جامعه اتفاق می افتد در خانواده هم خشونت را شاهد هستیم و اگر زنی از شوهرش در خصوص خشونت وارده شکایت کند شوهرش به همان اندازه مجازات می شود که در بیرون اتفاق افتاده و تشدید مجازات را نمی بینیم.

  وی افزود: مثلا اعتیاد مرد فقط باعث طلاق زن می شود که این در صورتی است که اعتیاد باعث فروپاشی خانواده و انحراف بچه ها شده پس باید در این مورد قانون گذاری شود.

  این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه پایگاه اقتصادی اجتماعی بانوان عوض شده است گفت: خانم ها در بعضی جاها باید خودشان کمک کنند به طور مثال خانمی که ساعت 12 شب بیرون می رود باید احتمال تعرض به خودش را بدهد.

  داودی با اشاره به ماده 1133 قانون مدنی با این محتوا که مرد هروقت بخواهد می تواند زن را طلاق بدهد اظهارکرد: حق با استفاده از حق متفاوت است. این که مرد هر موقع بخواهد زن را طلاق بدهد سوءاستفاده از حق است.

  وی افزود: مرحوم دکتر کاتوزیان در این خصوص می گوید دعوای طلاق هرگاه با کانون خانواده درتضاد است نباید آن را پذیرفت.

  این استاد دانشگاه همچنین درباره احکام صادره از جرم واحد برای زنان و مردان گفت: دادگاه ها با عطوفت به خانم ها نگاه می کنند چرا که اگر مردی جرمی واحد را انجام دهد پنج سال و اگر همان جرم را خانمی انجام دهد قاضی شش ماه ممکن است رای بدهد که این عطوفت مثبت است.

  داودی با اشاره به تحلیل ماده واحده اسیدپاشی گفت: در قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1378 بازداشت موقت شخصی که اسیدپاشی کرده الزامی بود که این مورد در قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 برداشته شده است.

  این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه چون در قصاص اعضا مماسلت شرط است و نمی شود شخصی را به همان اندازه که جنایت وارد کرده قصاص عضو کرد گفت: به همین دلیل مساله دیه مطرح می شود که در این مورد شاهد نابرابری بین زنان و مردان هستیم.

  وی همچنین از نمایندگان مجلس خواست به موجب قانون سازمانی برای زنان تشکیل شود که وزارتخانه ها و نهادهای دیگر با آن موازی کاری نکنند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360460701
اکنون :
15