جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 63322
  تاریخ انتشار : 2 آذر 1393 9:42
  تعداد بازدید : 453

  پایان مهلت دو ماهه تجدیدنظر در حکم دادگاه اروپایی/ لغو تحریم بانک مرکزی قطعی می شود؟

  با گذشت دو ماه از صدور حکم لغو تحریم بانک مرکزی توسط دادگاه اتحادیه اروپا، مهلت ارائه درخواست تجدید نظر در حکم به پایان رسیده و در صورت عدم ارائه این درخواست، دادگاه اتحادیه اروپا باید کمتر از دو هفته دیگر رای قطعی لغو تحریم را اعلام کند.
  به گزارش خبرگزاری فارس، ۲۷ شهریور ماه و به عبارتی (18 سپتامبر) زمان اعلام خبر رای دادگاه اتحادیه اروپا مبنی لغو تحریم بانک مرکزی ایران بود.در مطلبی که در سایت دادگاه اتحادیه اروپا منتشر شد، تاکید شده بود: دلایل ارائه شده برای تحریم بانک مرکزی ایران «مبهم و فاقد جزئیات» است و از این رو، این دلایل با «الزامات یک پرونده قانونی مطابقت ندارد.»

  همچنین، دادگاه اروپا اعلام کرد دلایل ارائه شده از جانب شورای اروپا برای اعمال تحریم علیه بانک مرکزی ایران ناکافی هستند و از این رو برای بانک مرکزی ایران و دادگاه اروپا مشخص نیست چه عواملی منجر به اعمال این تحریم ها شدند.

  طبق قوانین حقوقی در صورت صدور حکم به نفع یکی از طرفین دعوی، طرف دیگر می تواند تا دو ماه پس از اعلام رای، درخواست تجدید نظر کند. هم اکنون 2 ماه و سه روز از زمان صدور رای دادگاه اروپایی سپری شده و اگر در این مدت اتحادیه اروپا درخواست تجدید نظری نداده باشد، رای دادگاه قطعی خواهد شد.

  بررسی های خبرنگار فارس نشان می دهد، درخواست تجدید نظر معمولا جنبه عمومی و رسانه ای پیدا نمی کند و در صورتی که درخواست برای تجدید نظر در رای دادگاه ارائه نشده باشد، حداکثر تا دو هفته بعد از مهلت دو ماهه درخواست تجدید نظر، رای نهایی اعلام خواهد شد.

  اما اگر مسئولان اتحادیه اروپا درخواست تجدید نظر کرده باشد، در بازه زمانی مورد اشاره، رای اعلام نخواهد شد و مجددا پرونده در دادگاه بررسی می شود.

  یکی از آثار مهمی که تحریم بانک مرکزی ایران بر جای گذاشت، قطع سوئیفت (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی یا Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) بود. این مساله موجب قطع ارتباط بسیاری از بانک های دولتی و غیردولتی ایران و ایجاد موانع انتقال ارز حاصل از فروش نفت به داخل کشور شد و لغو تحریم بانک مرکزی می تواند فرایند نقل و انتقال پول را تسهیل کند.

  به گزارش فارس، با مصوبه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال 2012 میلادی، بانک مرکزی ایران در فهرست تحریم های این اتحادیه قرار گرفت و تا امروز این وضعیت ادامه داشته است.

  بانک سینا به عنوان یکی از بانک های تحریم شده ایرانی در خرداد ماه امسال با رای دادگاه تجدید نظر اتحادیه اروپا از فهرست، لغو تحریم شد اما با وجود این حکم، کشورهای عضو اتحادیه این بانک را از فهرست تحریم های خود خارج نمی کردند. تا اینکه مدتی پیش وزارت خزانه داری انگلیس بانک سینا را از فهرست تحریم های خود خارج کرد.

  مدیرعامل بانک سینا پس از آن در گفت وگو با فارس بر خروج نام این بانک از فهرست دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، تاکید کرد.

  با توجه به اینکه خروج یک بانک از فهرست تحریم های اتحادیه اروپا بعد از مدت ها پیگیری قضایی اجرایی شد، به نظر نمی رسد مسئولان این اتحادیه به سادگی از لغو تحریم بانک مرکزی ایران بگذرند. با این حال با توجه به نهایی شدن مذاکرات 1+5 در سوم آذرماه جاری باید منتظر ماند و دید سرنوشت تحریم های بانک مرکزی ایران چگونه رقم می خورد.  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360581632
اکنون :
58