جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 28256
  تاریخ انتشار : 20 خرداد 1392 9:8
  تعداد بازدید : 765

  آقای تمدن؛ تحقیق و تفحص، تهدید و تفحص نیست!

  رتبه نخست دانشگاه تهران با معدل 19 از این در به آن در می زند؛ حال آن که فردی حتی بودن مدرک دیپلم جذب می شود. چه پاسخی می توان داد؟ اگر استخدامی وجود نداشته باشد، می توان این را توجیه کرد، نه این که فردی را بدون آزمون و بدون داشتن مدرک جذب کنند. در حوزه شهرداری ها نیز وضعیت همین گونه است. حرف ما این است که قانون باید رعایت شود.

   استان تهران از استان‌های حساس کشور است. مباحث مهمی بوده و هست و یکی از آنها بحث انتخابات است. بحث این است که باید از نخبگان و افراد دارای دانش و تجربه استفاده شود. باید در مسئولیت‌های اجرایی شایسته سالاری حکمفرما باشد. در برخی از حوزه‌های انتخابیه در کمتر از سه سال، 9 فرماندار عوض شده و این به آن معناست که در انتخاب فرمانداران دقت لازم نشده و اشتباه کرده‌اند.

  حسین گروسی، نماینده مردم ملارد در این باره به «تابناک»، گفت: بودجه و اعتبارات بر پایه عدالت تقسیم نشده است. 10 درصد جمعیت استان تهران در شهرستان شهریار هستند؛ اما جدای از محرومیت این شهرستان نسبت به سایر شهرستان‌های استان تهران، دست‌کم 10 درصد بودجه و اعتبارات استان در حوزه‌های گوناگون باید به شهریار اختصاص یابد. بارها اعلام کرده‌ایم که بودجه‌های اختصاص یافته عادلانه نیست. توزیع باید متوازن باشد.

  نکته دیگر در مورد استخدام‌ها و جذب نیروست. رتبه نخست دانشگاه تهران با معدل 19 برای یافتن کار‌ این در و آن در می‌زند؛ حال آن که فردی حتی بودن مدرک دیپلم جذب می‌شود! چه پاسخی می‌توان داد؟ اگر استخدامی وجود نداشته باشد، می‌توان این ‌را توجیه کرد، نه این که فردی را بدون آزمون و بدون داشتن مدرک جذب کنند. در حوزه شهرداری‌ها نیز وضعیت همین گونه است. حرف ما این است که قانون باید رعایت شود.

  نکته دیگر راجع به ‌نظارت استانداری‌ها،‌ فرمانداری و شهرداری‌هاست. نمی‌توان تنها گفت که شوراها مقصرند. فرمانداران به عنوان نماینده عالی دولت، وظیفه دارند ‌از یک نانوایی تا بزرگترین ادارات را نظارت کند. حرف ما این است که کارها و تصمیمات باید شفاف باشد؛ چه در بحث استخدام‌ها و چه در بحث نظارت‌ها و مصوبات دولت. مصوبات دولت را باید استانداران و فرمانداران پیگیری کنند. ناگفته نماند، با اختیاراتی که به استانداران واگذار شده، ‌قدرت استانداران از وزرا هم بیشتر است.

  استاندار تهران، آقای تمدن، تحقیق و تفحص از استانداری تهران را «تهدید و تفحص» نامیده است. نخست این که باید گفت تهدیدی از ناحیه ما مطرح نبوده، چرا که بنا بر اصل 76 و 84 قانون اساسی تحقیق و تفحص، امری قانونی است و مجلس می‌تواند از هر نهادی تحقیق و تفحص کند. پس مجلس راه قانونی رفته و کسی را تهدید نکرده است و اگر تهدیدی بوده، از طرف آنها بوده که موارد آن را نیز داریم.

  وی گفته که نمایندگان برای مسئولان خط و نشان کشیده اند. به هیچ عنوان این گونه نبوده است، چرا که بر پایه ماده 214 آیین‌نامه داخلی، مجلس این موضوع را مصوب کرده است؛ بنابراین، هنگامی که مصوبه‌ای به اجرا رسید، مصوبه همه نمایندگان است؛ مصوبه مجلس قانون است و باید اجرا شود.

  همچنین گفته‌اند نمایندگان به دنبال دخالت غیرقانونی در امور اجرایی هستند. باید بدانند وقتی نماینده‌ای می‌گوید باید از افراد کاردان و شایسته در امور اجرایی بهره گرفته شود، دخالت در امور اجرایی نیست، بلکه دخالت این است که بخواهند افرادی را بیرون از ضوابط وارد سیستم کنند.

  گفته‌اند که در قانونگذاری دخالت نمی‌کنند؛ پس چرا نمایندگان در امور اجرایی دخالت می‌کنند؟ باید گفت دخالت با تعامل تفاوت دارد. مگر دولت لایحه نمی‌دهد؟ پس این نوعی تعامل در قانون‌گذاری است. جای تأسف است که استاندار تهران، چنین مباحثی را مطرح می‌کند؛ یعنی باید نمایندگان تنها نظاره‌گر باشند و از افراد ناکارامد در امور اجرایی بهره برده شود؟

  باز گفته‌اند نمایندگان به دنبال زیاده خواهی، باج خواهی و منافع شخصی هستند. خوشبختانه نمایندگان تهران در حوزه انتخابیه خود زندگی می‌کنند. اگر به دنبال منافع خود بودند، در بالاترین نقاط تهران زندگی می‌کردند. چرا فرمانداران در حوزه مسئولیت خود زندگی نمی‌کنند؟ اینکه ما می‌گوییم فرمانداران در حوزه مسئولیت خود زندگی کنند و با مسائل حوزه خود در ارتباط مستقیم باشند، درخواست شخصی و زیاده خواهی است؟

  و نیز عنوان کرده‌اند که مباحث مربوط به شهرداری‌ها به استانداری ارتباطی ندارد. چگونه ربطی به استانداری ندارد؟! استانداران و فرمانداران، نماینده عالی دولت هستند؛ بنابراین، نظارت بر تمام مسائل با آنهاست.

   

  به نقل از:

  www.tabnak.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360936586
اکنون :
32