جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 28240
  تاریخ انتشار : 19 خرداد 1392 15:31
  تعداد بازدید : 641

  حقوق بشری ها اصلاحات در عملکرد پلیس فرانسه را خواستار شدند

  سازمان های مدافع حقوق بشر از فرانسه خواستند تا به تعهدات خود مبنی بر پایان رفتارهای نژادپرستانه پلیس، همچون بازرسی اقلیت ها در خیابان و ثبت اطلاعات فردی آن ها در سوابق پلیس عمل کند.

  reuters2-37.jpg

  دولت فرانسه در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو مورخ ششم ژوئن 2012 به طور رسمی توصیه‌های این شورا را برای پایان دادن به بازرسی‌های نژادپرستانه مردم توسط پلیس پذیرفت. به همین دلیل دیده‌بان حقوق بشر و یک سازمان حقوقی دیگر مستقر در فرانسه از این کشور خواستند تا به تعهدات خود عمل کند.

   

  جیمز گلدستون یکی از اعضای دیده‌بان حقوق بشر اظهار کرد: فرانسه پیش از این اذعان کرده است که متوقف کردن افراد در خیابان‌ها، بازرسی بدنی آن‌ها و درخواست برای بررسی کارت شناسایی فقط به دلیل این که ظاهری متفاوت از بقیه دارند، کاری غلط است و نباید با آن‌ها همانند مجرم برخورد شود.

   

  وی تاکید کرد: فرانسه باید یک بار و برای همیشه تضمین کند که به این اقدامات نژادپرستانه پایان خواهد داد. سازمان‌های ملی و بین‌المللی سال‌هاست که دولت فرانسه را به‌دلیل رفتارهای توهین‌آمیز حین بازرسی اقلیت‌ها در خیابان و ثبت اطلاعات فردی‌شان در سوابق پلیس محکوم کرده‌اند. این بدرفتاری‌ها می‌تواند روابط بین پلیس و مردم را تضعیف کند و سبب شود قربانیان احساسی همانند یک شهروند درجه دو داشته باشند.

   

  دیده‌بان حقوق بشر به همراه شش سازمان غیردولتی فرانسوی تلاش می‌کنند تا دولت این کشور را برای پایان این بدرفتار‌ی‌های پلیس تحت فشار قرار دهند.

   

  فرانسوا اولاند رییس‌جمهور فرانسه در سال 2012 در دوران فعالیتش برای انتخابات ریاست‌جمهوری متعهد شد که علیه رفتارهای نژادپرستانه پلیس و بازرسی اقلیت‌ها مبارزه خواهد کرد. اما دولت این کشو وعده‌هایش را به سرعت فراموش و اقدامات بسیار ناچیزی را برای اصلاح این وضعیت اعمال کرده است.

   

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده‌بان حقوق بشر، کشورهای مختلفی چون مکزیک، مصر، هند و پاکستان پیش از این در ماه ژانویه طی بررسی دوره‌ای وضعیت حقوق بشر فرانسه (UPR) از این کشور خواستند تا به رفتارهای نژادپرستانه و بازرسی بی‌دلیل اقلیت‌ها در خیابان پایان دهد.

   

  شورای حقوق بشر سازمان ملل هر ساله وضعیت حقوق بشر کشورهای عضو سازمان ملل را مورد بررسی قرار می‌دهد که دولت فرانسه در آن زمان توصیه‌های شورا را در این زمینه پذیرفته بود.

   

  دیده‌بان حقوق بشر همچنین اعلام کرد: دولت فرانسه برای عمل به توصیه‌های شورای حقوق بشر سازمان ملل ابتدا باید ثبت اطلاعات فردی اقلیت‌ها را در سوابق پلیس هنگام بازرسی‌های خیابانی ممنوع و پلیس را ملزم کند که برای هرگونه بازرسی و متوقف کردن افراد دلیلی قانونی و قابل قبول ارائه دهد. در صورت عدم اصلاح این وضعیت این بدرفتاری‌ها می‌تواند به عنوان نقطه‌ای تاریک در عملکرد پلیس فرانسه باقی بماند و همچنین این اقدامات می‌تواند حقوق بنیادین قربانیان را پایمال کند.

   

  جودیت ساندرلند پژوهشگر ارشد حوزه اروپا در دیده‌بان با حقوق بشر بیان کرد: دولت فرانسه باید هر چه فوری برای عمل به تعهداتی که به سازمان ملل داده است، اقدام کند و بازرسی‌های نژادپرستانه پلیس این کشور را متوقف کند.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360936586
اکنون :
60