جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 28239
  تاریخ انتشار : 19 خرداد 1392 15:26
  تعداد بازدید : 729

  گزارش عفو بین الملل از نقض حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطین و غزه

  سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود اعلام کرد که اسرائیل علیه فلسطینیان در اراضی اشغالی و نوار غزه مرتکب نقض حقوق بشر بین المللی بشردوستانه شده است.

  dw2.jpg

  مقامات رژیم صهیونیستی اکنون بیش از 4500 فلسطینی را اسیر کرده‌اند که 178 تن از آن‌ها بر اساس قانون حبس اداری، زندانی شده‌اند و گزارش‌ها حاکی از شکنجه و بدرفتاری علیه این زندانیان است. محاصره نظامی نوار غزه تاثیرات بسیار بدی بر کیفیت زندگی 1.6 میلیون فلسطینی ساکن در این منطقه دارد. در ماه نوامبر رژیم صهیونیستی با حملات نظامی علیه نوار غزه، جان بیش از 160 فلسطینی را که اغلب غیرنظامی بودند گرفت.

   

  مقامات رژیم صهیونیستی همچنین به کنترل رفت و آمد‌ها در کرانه باختری، شامل شرق بیت‌المقدس و شهرک‌سازی‌های غیرقانونی ادامه داده‌اند؛ در حالی‌که موظفند از جان و اموال فلسطینیان در برابر خشونت‌های شهرک‌نشینان محافظت کنند. آن‌ها همچنین به تخریب خانه‌های فلسطینیان و استفاده از ابزار خشونت‌آمیز علیه معترضان ادامه می‌دهند.

   

  در سال گذشته علاوه بر تلفات جنگ غزه، در نتیجه خشونت‌های ارتش رژیم صهیونیستی حداقل 35 نفر جان خود را از دست دادند. این در حالیست که عاملان شکنجه و بدرفتاری‌ها علیه اسیران و کشتارهای فلسطینیان همواره با عفو و عدم مسوولیت‌پذیری مواجهند.

   

   

  حبس بدون محاکمه

   

  در سال گذشته بیش از 320 فلسطینی از اراضی اشغالی بدون اینکه اتهامی علیه‌شان مطرح باشد یا محاکمه شده باشند به زندان افتاده یا در حبس اداری بودند که این میزان به دنبال اعتصاب غذای گسترده اسیران کاهش یافته است. همچنین چندین فلسطینی که پیش‌تر در سال 2011 در نتیجه مبادله اسرا آزاد شده بودند، در پی تصمیمات یک کمیته نظامی بدون اینکه متهم شده باشند، دوباره بازداشت شدند.

   

  حنا شلبی یکی ازاین زندانیان است. وی که خود ساکن کرانه باختری است برخلاف خواست خود در ماه آوریل به نوار غزه منتقل شد که این کار خلاف قوانین بین‌المللی است. وی در اعتراض به بازداشتش که بر اساس قانون حبس اداری انجام شده بود 43 روز را در اعتصاب غذا بود که در نهایت منجر به انتقالش به غزه شد.

   

  قانون حبس اداری به مقامات رژیم صهیونیستی اجازه می‌دهد تا فلسطینیان را بدون اتهام و محاکمه و برای مدت نامحدود زندانی کنند.

   

   

  وضعیت زندان‌ها

   

  در 17 آوریل، حدود 2000 اسیر فلسطینی در اعتراض به شرایط‌شان در زندان، همچون حبس انفرادی، حبس بدون اتهام و عدم ملاقات با خانواده‌هایشان دست به اعتصاب غذا زدند. آن‌ها تقریبا یک ماه پس از این و در پی موافقت مقامات اسرائیل برای پایان حبس انفرادی 19 اسیر و لغو ممنوعیت ملاقات خانواده‌های اسرا به اعتصاب غذایشان پایان دادند.

   

  این در حالیست که دو زندانی فلسطینی تا پایان سال 2012 هنوز در حبس انفرادی بودند و مقامات این رژیم همچنان از حبس انفرادی برای مجازات زندانیان استفاده می‌کنند.

   

   

  شکنجه و دیگر انواع بدرفتاری

   

  بر اساس اسناد و شواهد، زندانیان فلسطینی در جریان بازجویی‌ها یا حین بازداشت توسط عوامل آژانس امنیت اسرائیل (ISA) مورد بدرفتاری و شکنجه قرار می‌گیرند که برخی از این بدرفتاری‌ها عبارتند از غل و زنجیر‌های سنگین و دردناک، قرار گرفتن در موقعیت‌های استرس‌زا، محرومیت از خواب، تهدید و آزار و اذیت‌های کلامی. این زندانیان در طول بازجویی‌ها که گاهی هفته‌ها به طول می‌انجامد از دسترسی به وکیل محرومند. همچنین زندانیانی که در اعتصاب غذا بسر می‌برند به پزشک مستقل و مناسب دسترسی ندارند و نیروهای سرویس زندان‌های اسرائیل (IPS) با آن‌ها بدرفتاری می‌کنند.

   

  مقامات اسرائیل تاکنون هیچگاه به اتهامات شکنجه زندانیان از سوی عوامل آژانس اطلاعات رسیدگی نکرده و اغلب آن‌ها را مورد عفو قرار داده‌اند. در سال‌های 2012-2001 بیش از 700 شکایت علیه بدرفتاری‌ و شکنجه نیروهای اسرائیل ثبت شده است که تا پایان سال 2012 تنها یک پرونده مورد بررسی قرار گرفت.

   

  سامر البرق از آوریل 2012 تاکنون در اعتراض به حبس اداری خود از ژوئیه 2010 و شرایط سخت زندان سه بار دست به اعتصاب زده است. وی علی‌رغم اینکه از سوی نگهبانان زندان مورد ضرب و شتم و آزار و اذیت‌های روانی قرار گرفته بود از دسترسی به پزشک متخصص محروم شده بود.

   

   

  محاصره غزه و محدودیت‌ رفت و آمدها در کرانه باختری

   

  مقامات اسرائیلی با قرار دادن هزاران مانع و محدودیت برای رفت و آمدهای فلسطینیان در غزه و کرانه باختری در واقع حقوق بین‌الملل را نقض و از این کار برای مجازات فلسطینیان استفاده می‌کنند. وجود بیش از 500 ایستگاه بازرسی و مانع در کرانه باختری و دیوار حائل در بیت‌المقدس موجب شده تا زندگی مردم این منطقه به‌ویژه در شرق بیت‌المقدس دچار مشکلات فراوانی شود. آن‌ها مجبورند برای رفت و آمد از مقامات اسرائیلی اجازه بگیرند، در حالی‌که شهرک‌نشینان از آزادی کامل برخوردارند. گزارش‌ها همچنین نشان می‌دهد که کارکنان ایستگاه‌های بازرسی با فلسطینیان بدرفتاری می‌کنند. آن‌ها با وجود چنین موانعی برای دستیابی به امکانات پزشکی، آب و زمین‌های کشاورزی‌شان مشکلات زیادی دارند.

   

  محاصره نظامی نوار غزه وارد ششمین سال خود شده است و تاثیرات آن بر تاسیسات زیربنایی همچون آب سالم، بهداشت و اقتصاد مردم غیرانسانی است. اسرائیل همچنان مانع از هرگونه واردات و صادرات به غزه می‌شود و فلسطینیان برای تامین مایحتاج‌ خود از راه‌های نامتعارف و تونل‌های زیرزمینی منتهی به خاک مصر استفاده می‌کنند که این کار جان بسیاری از آن‌ها را به خطر می‌اندازد.

   

   

  اخراج اجباری و تخریب منازل

   

  ارتش اسرائیل کنترل بیش از 60 درصد از زمین‌های کرانه باختری که به محدوده C مشهور است را در اختیار دارد و امنیت و هرگونه ساخت و ساز را کنترل و خانه‌های فلسطینیان را تخریب می‌کند. حدود 604 ساختمان که یک سوم آن‌ها منازل شخصی و 36 عدد مخازن آب بوده است تخریب شده‌اند.

   

  این اقدامات موجب شده تا 870 فلسطینی از خانه‌های خود بیرون رانده و 1600 تن دیگر نیز تحت تاثیر قرار گیرند. علاوه بر این شهرک‌نشینان صهیونیست به حملات خشونت آمیز و نژادپرستانه خود علیه فلسطینیان ادامه می‌دهند؛ در حالیکه آن‌ها مورد عفو قرار می‌گیرند.

   

   

  عفو جنایات نیروهای امنیتی و سربازان

   

  مقامات اسرائیل همیشه از محاکمه و مجازات سربازانی که جان غیرنظامیان فلسطینی را می‌گیرند سر باز زده‌اند. نیروهای امنیتی به دلیل جرایم جنگی که در جریان جنگ غزه در سال‌های 2008 تا 2009 مرتکب شده‌اند مورد عفو قرار گرفتند و تحقیقات پلیس در مورد بدرفتاری‌های شهرک‌نشینان به ندرت منجر به محاکمه و مجازات مسوولان آن می‌شود.

   

  به عنوان مثال در ماه مه، مقامات نظامی تحقیقات در مورد حادثه کشتار 21 تن از اعضای یک خانواده را که چند نفرشان کودک بودند پایان دادند. مقامات به اعلام اطلاعیه‌ای مبنی بر این‌که مرگ این فلسطینیان به دلیل بی‌توجهی سربازان نبوده است اکتفا کردند.

   

  در یک پرونده مشابه دیگر نیز یک مادر و دختر در حالی‌که پرچم سفید در دستانشان بود مورد اصابت گلوله قرار گرفتند که منجر به مرگ هر دوی آن‌ها شد. اما سرباز اسرائیلی که مسوول این حادثه بود تنها به جرم استفاده غیرقانونی از اسلحه به 45 روز حبس محکوم شد.

   

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل، مذاکرات میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است و این وضعیت حتی از زمان ارتقای جایگاه فلسطین به عنوان کشور ناظر غیرعضو در مجمع عمومی سازمان ملل وخیم‌تر و ظلم و ستم مقامات اسرائیلی بیشتر شده است.

   

  اسرائیل در ماه‌ مارس سال گذشته پس از این‌که شورای حقوق بشر سازمان ملل کمیته‌ای حقیقت‌یاب را برای بررسی تاثیرات شهرک‌سازی‌های اسرایئل تشکل داد، روابطش را با شورای حقوق بشر قطع کرد.

   

  مدافعان حقوق بشر در طول سال‌های متمادی اسرائیل را به دلیل نقض حقوق بشر و قوانین بین‌المللی محکوم کرده‌اند اما هم‌پیمانان این رژیم و جامعه بین‌الملل همواره در قبال این وضعیت سکوت کرده‌ و حتی از آن حمایت کرده‌اند.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360383209
اکنون :
73