جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27969
  تاریخ انتشار : 11 خرداد 1392 14:53
  تعداد بازدید : 615

  تبرئه دو مقام سابق صربستان در دادگاه بین المللی یوگسلاوی

  دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات یوگسلاوی سابق، طی حکمی دو تن از مقامات اطلاعاتی سابق صربستان را از اتهام ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت تبرئه کرد.

  799-1.jpg

   این حکم بدین معنی است که تا به امروز هیچ یک از مقامات دولت بلگراد (صربستان) به دلیل جرایمی که در جنگ سه ساله بوسنی اتفاق افتاده بود محکوم نشده‌اند. این جنگ‌ها در سال‌های بین 1992 تا 1995 در بوسنی به وقوع پیوست و موجب کشته شدن بیش از 100 هزار نفر شده بود.

   

  قضات بین‌المللی این دادگاه روز پنجشنبه اعلام کردند که دادستان‌ها نتوانسته‌اند جرایم «یوویچا استانیشیچ» و «فرانکو سیماتویچ» مبنی بر قتل و پاکسازی قومی را ثابت کنند.

   

  این دو تن از متحدان نزدیک «اسلوبودان میلوشویچ» رییس‌جمهور سابق صربستان بودند که در دادگاه به آموزش و تامین بودجه گروه‌های شبه نظامی متهم شدند و مسوول کشتارهای دسته‌جمعی و اعمال شکنجه علیه غیرنظامیان در جریان درگیری‌های شبه جزیره بالکان در سال‌های مذکور بوده‌اند.

   

  رییس‌جمهور کنونی صربستان در گفت‌وگو با شبکه خبری رویترز از این رای استقبال کرد و گفت: دولت صربستان همواره تاکید داشته که متهمان این پرونده که در دادگاه بین‌المللی لاهه محاکمه می‌شوند باید از دادگاهی عادلانه برخوردار باشند.

   

  وی تاکید کرد که این رای حقایق را در مورد درگیری‌ها در یوگسلاوی سابق روشن ساخت. این در حالیست که حکم تبرئه استانیشیچ و سیماتویچ موجب بروز ناراحتی در میان قربانیان کشتارهای دسته جمعی در این جنگ شده است.

   

  بر اساس گزارش رویترز، اوایل سال جاری فرمانده سابق ارتش ملی یوگسلاوی نیز در دادگاه تجدیدنظ لاهه از اتهام تشویق و تقویت جنایات نیروهای شورشی صرب در بوسنی تبرئه شد.

   

  وی که در جریان جنگ در بوسنی و کرواسی رهبری ارتش یوگسلاوی را به عهده داشت، در سال 2011 در دادگاه مجرم شناخته شده و به دلیل ارتکاب جنایت علیه بشریت به 27 سال حبس محکوم شده بود.

  قربانیان این جنایات و مخالفان این رای معتقدند که سازمان ملل دچار فساد و سیاست‌زدگی شده و نتوانسته است در مورد قربانیان جنگ‌های بوسنی و کرواسی عدالت را برقرار کند.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360936586
اکنون :
58